Ödenmeyecek! Ödemiyoruz! – 6 Eylül eyleminde yer alıyoruz

Türkiye’deki ekonomik kriz hızlı bir şekilde Kuzey Kıbrıs’ı da etkisi altında almaktadır. Bunun sebebi KKTC’deki yönetimin ekonomik ve siyasi olarak TC’ye bağlı olması, para biriminin Türk Lirası olması ve KKTC Merkez Bankası’nın yanı sıra polis ve askerin de TC tarafından kontrol edilmesidir.

KKTC hükümetinin bu ekonomik kriz karşısında ortaya koyduğuönlem paketleri sadece daha fazla kemer sıkma politikalarına ve toplumun daha fazla ekonomik baskı altına girmesine sebep olacaktır. Maaşlar hâlihazırda %25 azalmış durumdadır.

Hükümetin kriz karşısında ortaya koyduğu önlem paketleri, TC hükümetinin her ekonomik protokol ile KKTC’ye, IMF’in borç verdiği ülkelere ve TROYKA’nın Güney Kıbrıs’a empoze ettiği kemer sıkma politikalarının aynısıdır.

Bu krizi yaratanlar işçiler, emekçiler olmamasına rağmen bedelini ödeyen, bu krizin yarattığı olumsuz yaşam koşullarına katlanmak zorunda kalan yine onlardır. Buna karşın krizin asıl yaratıcıları olan büyük işletmelerin karlarına dokunulmamaktadır.

Sendikal Platform içinde bulunduğumuz bu ekonomik kriz karşısında çok detaylı ve geniş kapsamlı bir program sunmaktadır. Her ne kadar da sunulan programın tümüne katılmasak da, katıldığımız ve çok önemli olduğunu düşündüğümüz program çerçevesinde birtakım önerilerin de altını da çizmek istemekteyiz.

Ekonomik ve Politik bağımsızlık için.

Bugün Kıbrıs’ı vuran bu ekonomik kriz, 2003 yılındaki ekonomik krizle ayni sebeplere dayanmaktadır: Kıbrıs’ın Türkiye’ye olan bağımlılığı. Sendikal Platform’un öne sürdüğü programın uygulamaya konulması için KKTC Merkez Bankası’nın ve genel olarak ekonominin Türkiye’den ayrılması gerekmektedir. KKTC Merkez Bankası Başkanı’nın Kıbrıslı olması sorunun çözümü için yeterli değildir; IMF’den Türkiye’den AB’den ve her türlü uluslararası organizasyondan bağımsız olan, sadece Kıbrıs tarafından kontrol edilen bir merkez bankası gerekmektedir.

Ekonominin kontrol ve denetimi işçi sınıfına devredilmelidir.

Bağımsızlık talebini uygulamaya kim koyacaktır? Sendikalar gidip Başbakan Erhurman’la, Başbakan da TC ile görüştü. Erhurman veya düzenin herhangi bir politikacısı Türkiye’den Kıbrıs’ın bağımsızlığını mı talep edecek ? HAYIR! Sorulsa bile sırf soruldu diye Türkiye Kıbrıs’a bağımsızlık mı verecek? HAYIR!

İşçiler ve gençler sokağa dökülerek Türkiye’den bağımsızlık talep etmeli ve bu uğurda TC hükümeti ile ters düşmeye hazırlıklı olmalıdır.

Sokak eylemi kesinlikle iyi bir başlangıçtır ancak bunun grevlerle desteklenmesi gerekir. Ekonominin belli sektörlerinde grevler başlamış durumda, ancak gücümüzü göstermek için grevlere devam edilmeli ve ülke çapında genel greve gidilmelidir. Bu doğrultudaki mücadelemiz için Türkiye’deki işçilerin, emekçilerin, sendikaların desteğini de talep etmeliyiz

Ekonominin kontrol ve denetimini işçilere devrederek Dome Hotel örneğinde olduğu gibi işyerlerini karlı işletmelere döndürebilmek için Sendikal Platform’un, parlamento dışı solun ve bu kriz karşısında mücadele veren tüm sendikaların yer alacağı yeni bir politik formasyon inşa etmeliyiz.

Birleşik Federal Kıbrıs için.

Kuzey Kıbrıs’ı şimdi etkisi altına alan ekonomik kriz 2013 yılında da Güney Kıbrıs’ı etkisi altına almıştı. Kemer sıkma politikaları, özeleştirme, maaşlarda ve kamu hizmetlerinde kesintiler 2013’ten itibaren Güney’de uygulanmaktadır. Kıbrıslı Rum ekonomisi AB’ye ve Troyka’ya ( AB komisyonu, ECB ve IMF) bağımlı hale getirildi. Elit egemen sınıfın çıkar çatışması Kıbrıs sorununa çözüm bulunmasını her zaman engelleyecektir. Bu durum karşısında işçi ve emekçilerin kaybedecek hiçbir şeyleri yoktur. Bu sebeple Birleşik Kıbrıs mücadelesi işçi hakları ekseninde işçiler tarafından yürütülmelidir. Ancak işçiler tarafından yürütülecek politik mücadele Sosyalist Kıbrıs için eşitlik ve hayat şartlarında iyileştirme sağlayabilir.

Σχολιάστε

Εισάγετε τα παρακάτω στοιχεία ή επιλέξτε ένα εικονίδιο για να συνδεθείτε:

Λογότυπο WordPress.com

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό WordPress.com. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Twitter

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Twitter. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Facebook

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Facebook. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Σύνδεση με %s

Ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για την εξάλειψη των ανεπιθύμητων σχολίων. Μάθετε πως επεξεργάζονται τα δεδομένα των σχολίων σας.

Αρέσει σε %d bloggers: