Katalonya: Frankocu Baskıya Karşı Tarihsel Bir Öğrenci Hareketi |Sindicat d’Estudiants (Katalonya Öğrenci Sendikası)

Barselona’da 150 Bin Öğrenci Hep Bir Ağızdan Haykırdı: “Franko İktidarında Olanlar Tekrarlanıyor!”

 

 

Öğrenci Sendikası ve Katalonya’daki diğer sol öğrenci örgütleri tarafından çağrısı yapılan Genel öğrenci grevi ve gösteriler, kesin bir başarıydı. Barselona, Tarragona, Lleida ve Girona’da yüzbinlerce öğrenci sınıfları boşaltıp Katalonya’nın kendi kaderini tayin hakkını savunmak ve sağ kanat İspanyol hükümetinin baskıcı tutumunu protesto etmek için sokakları doldurdular.

Tıpkı Franko diktatörlüğünün son dönemlerinde olduğu gibi, gençler ve öğrenciler demokratik haklar için mücadelede ve PP (Partido Popular- Halk Partisi) tarafından ilan edilen olağanüstü hale, iktidar partisinin İspanyol milliyetçiliğine, otoriter tutumuna, bütçe kesintilerine ve yolsuzluklarına karşı en ön saflardaydılar. Kitleleri sokaklara taşıyan slogan, Volem Votar! (Oy vermek istiyoruz!) oldu. Bu slogan aynı zamanda korkmadığımızı ve ailelerimizin özgürlüğü için mücadeleye devam edeceğimizi de gösteriyordu.

Son birkaç günde hükümet, Eğitim Bakanı ve yargıdan çok büyük bir baskıya maruz kaldık. Diktatörlüğün sözcüleri, Cumhuriyet savcıları grev ve protesto hakkımızı engellemek için öğrencileri ve ailelerimizi tehdit etti. Eğer ellerinde olsaydı bizi hemen tutuklamaktan da çekinmezlerdi. Onları geri püskürten ve daha da acımasızca davranmalarını engelleyen tek şey Katalonya gençleri ve işçilerinin kararlılığı oldu. Son birkaç günde ortaya çıkan büyük gösteriler ve bugün (28 Eylül) gerçekleşen genel grev, gerici ve otoriter zihniyetle nasıl mücadele edilmesi gerektiğini ve oy verme ile birlikte İspanyol devleti ile nasıl bir ilişki kurmaya karar verme hakkımızı nasıl savunmamamız gerektiğini de gösterdi.

Devlet, hükümet ve medyanın çoğunluğu İspanyol milliyetçiliği ve şovenizmlerini üzerimize boşalttılar. 16 bin polis ve askeri bizim oy vermemizi ve sözümüzü söylememizi engellemek için gönderdiler. Kamusal zenginliğimizi çalan çürümüş yolsuzlara karşı hiçbir zaman kullanmadıkları bir güç kullandılar. Frankoculuğun mirasçıları, Franko’nun diktatörlüğünü hiçbir zaman lanetlemedi, faşist çeteleri desteklemeye devam etti, anti demokratik yasalar yaptı, eğitim ve sağlık bütçelerini kesti, kitlesel bir işsizlik ve güvencesizlik yarattı ve sefalet ücreti verdi. Şimdi de bize polis sopasını, mahkemelerini ve adalet sistemini göndererek güya demokrasi dersi vermeye çalışıyor.

Öğrenci Sendikası, Katalonya’daki milyonlarca işçi ve gençle birlikte, en temel hakkı olan kendi kaderini tayin hakkını savunma mücadelesinden vazgeçmeyecek. Kanlı iç savaş ve baskı döneminden, milyonlarca insanın katlinden, tutuklanmasından, işkence görmesinden, sürgüne gönderilmesinden sorumlu olan gerici İspanyol milliyetçiliği ile mücadele etmeye devam edeceğiz.

Mücadele bitmeyecek. Sadece Halk Partisine karşı değil, Katalonya halkına karşı Franko’nun mirasçılarıyla işbirliğini sürdürmek için milyonlarca genç ve işçiye sırtını dönen Ciudadanos’a (post-milliyetçi Yurttaşlar Partisi) ve PSOE’ye (İspanyol Sosyalist İşçi Partisine) karşı da mücadele edeceğiz.

Bu Pazar günü, 1 Ekim’de Katalonya gençliğini kitlesel olarak harekete geçmeye, sokaklara çıkıp “Oy vermek istiyoruz” demeye çağırıyoruz. Barışçıl biçimde direneceğiz, ama saldırılara yanıt verme kararlılığında olacağız. Gelin, tüm işçiler ve öğrenciler birlikte, hemen şimdi bir genel grev örgütleyelim, ve hareketimizi zafere kadar devam ettirelim.

28 Eylül 2017, socialistworld.net

 

Σχολιάστε

Εισάγετε τα παρακάτω στοιχεία ή επιλέξτε ένα εικονίδιο για να συνδεθείτε:

Λογότυπο WordPress.com

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό WordPress.com. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Twitter

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Twitter. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Facebook

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Facebook. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Σύνδεση με %s

Ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για την εξάλειψη των ανεπιθύμητων σχολίων. Μάθετε πως επεξεργάζονται τα δεδομένα των σχολίων σας.

Αρέσει σε %d bloggers: