Çocuk  İhmal ve  İstismarı Sona Erdirmek İçin Eylem Şart!

Lefkoşa surlar içi bölgesinde yaşanan cinsel taciz olayı devlettin üzerine düşen görevleri yerine getirmemesinin sonucudur.

Derin Deniz

No Child Abuse button

 

Devletin çocuklara yönelik ihmal, istismar, taciz, şiddet, cinsel şiddet tecavüz ile ilgili etkin bir politikası yok. SOS Çocuk Köyü, KADEM ve Kıbrıs Türk İnsan Hakları Vakfı ve bireyler nezdinde uzun yıllardır yapılan araştırma ve raporlar Kıbrıs’ın kuzeyinde Çocuk Hakları ihlallerinin yaygın bir şekilde var olduğunu göstermektedir.

Bağımsız olarak yapılan çalışma ve raporların varlığına rağmen  konu ile ilgili devlet tarafından bir rapora veya çalışmaya rastlanmadı.  Devletin ihmali açıkça ortadadır.

Sivil toplum kuruluşları tarafından yapılan çalışmalarda, Alayköy, Karpaz, Güzelyurt, Mağusa, İskele bölgelerinde  yaşayan çocukların büyük risk grupları oluşturdukları yönünde veriler toplandı. Bu nedenle de 2012 yılında, Alayköy bölgesi pilot bölge seçilip, SOS çocuk köyü tarafından çalışmalar yapıldı,  bu çalışmalar sonucunda Çocuk Hakları ile ilgili müfredat hazırlandı ve  Eğitim Bakanlığına sunuldu. Ne yazık ki bugüne kadar bu çalışma var olan  müfredata dahil edilmedi.

Özelikle,  Lefkoşa surlar içinde yaşanan cinsel istismar olaylarının sistematik ve sürekli olması konusunda devlettin  hiçbir eylem ve işlemde bulunmaması  son derece moral bozucudur.  Lefkoşa Surlar içinde yaşayan çocukların çocuk hakları ihlalleri konusunda büyük bir risk gurubu oluşturması sürekli dillendirilmesine rağmen devlet tarafından göz ardı edilmesi öncelikli ve ivedilikle çözülmesi gereken bir konu olarak görülmemesi kabul edilemez!

Çocuk istismarı, çocuklar üzerinde vahim ve kalıcı zararlara neden olmaktadır. Fiziksel ve psikolojik gelişimleri tamamlanmamış olduğundan maruz kaldıkları istismar türüne, derecesine ve süresine göre çocukların gelişimi önemli boyutlarda negatif bir şekilde etkilenir.

Çocuk Hakları Sözleşmesi uyarınca devlet, çocuk haklarını koruma, çocuk haklarına saygı gösterme ve yerine getirme yükümlülüğündedir. Bu yükümlülükler çerçevesinde istismarı önleyici, çocukları koruyucu her türlü yasal ve idari tedbiri devletin alması gerekmektedir. Devlet bu konuda üstüne düşen görevi yerine getiremediği apaçık ortadadır.

 

Cinsel istismar mücadele gerektirir bireysel çabalar ile çözülemez. Örgütlü mücadele şart! Devlettin devletsel görevlerini yerine getirmesi, sistemin ta en dışının dışına itilmiş kesimlerin varlığının devlet nezdinde kabul etmesi ve çözüm üretmesi şart! Devletten talep edilmeli!

Çocuk ihmal ve istismarı önlenmesi için devletten talepler;

  • Yasal ve idari değişikliklerin yanı sıra, çocuk istismarının önlenmesine ilişkin devletin bir eylem planı oluşturması.
  • Acil ve öncelikli olarak çocuk hakları ile ilgili müfredatın Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulamaya konulması.
  • Çocukların büyük risk grupları  oluşturuldukları  bölgelerin tepit edilmesi ve bu bölgelerde çocuklar için güvenli oyun alanları, okul sonrası spor ve faaliyet alanları oluşturulması.
  • Okulların, ders kesim saati sonrasında da çocukların oyun oynayabileceği güvenli alanlar olarak bölgedeki çocukların kullanımına açık olması.
  • Çocuk Koruma Komitelerinin kurulması- yerel çocuk koruma komiteleri okul aile birlikleri, sendikalar, mahalle muhtarları ve toplum içinde kişiler tarafından oluşturulması.
  • Sosyal Hizmeler Alo 183 hattının daha etkin kullanılmasının sağlanması.
  • Çocuk ihmal ve istismarı ile ilgili okul öncesi ve ilkokul öğretmenlerinin bilinçlendirilmesi ve  ihmal ve istismar ile mücadele edebilmeleri için  gerekli olan tüm desteğin devlet tarafından sağlanması.
  • Tüm okul öncesi eğitim veren okul, kurum ve kuruluşlarında ve tüm ilkokullarda rehber öğretmen kadrosunun oluşturulması ve kadroların etkin bir şekilde kullanılması.
  • Eğitim Bakanlığına devlet bütçesinin en büyük payın ayrılması.

Taleplerin devlet nezdinde dikkate alınıp işleme konulması için baskı yaratmak bir araya gelip örgütlü mücadele etmek şart! Duygusal çalkantıların bir tarafa bırakıp örgütlenmek şart! Cinsel istismar kamusaldır! Çocuk ihmal ve istismarına karşı eylem ve mücadele için tüm toplumun, sivil örgüt kuruluşlarının, sendikaların , sol örgüt ve organizasyonların  birlikte hareket etmeleri şart !

Çocuk  İhmal ve  İstismarı Sona Erdirmek İçin çağrıda bulunuyoruz!

Advertisements

Σχολιάστε

Εισάγετε τα παρακάτω στοιχεία ή επιλέξτε ένα εικονίδιο για να συνδεθείτε:

Λογότυπο WordPress.com

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό WordPress.com. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Google+

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Google+. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Twitter

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Twitter. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Facebook

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Facebook. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

w

Σύνδεση με %s

Αρέσει σε %d bloggers: