Çözümü ortak cephe, ortak eylem, gençlik ve Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum işçilerin dayanışması çözümü getirecektir!

Sendikalar, sol siyasal ve sivil toplum örgütler ile gençlik ve halk tarafından organize edilen ve 120 katılımcının düzenlediği ortak eylemde biz de yer alıyoruz. Son bir kaç yıldır bu tür ortak eylemler daha sık düzenlenmeye başlandı ve geçiş noktalarının ilk defa açıldığı 2004 yılından beri yapılması gereken de tam olarak buydu.

Bir araya geliyoruz çünkü ortak çıkarlarımız var: Ada’nın tekrardan birleşmesi, halklara işbirliği, ortak yaşamımızın geliştirilmesi ve Ada’da barış.

new-picture-13

Siyasi liderlerin müzakeresi sonucunda ulaşılacak anlaşma ulusal soruna çözüm getirmeyecek, ancak sorunun karakterini değiştirecektir. Liderler ve temsil ettikleri egemen sınıflar bu anlaşma aracılığıyla çatışan çıkarlarını uzlaştıracak bir ara yol bulmaya çalışmaktalar. Müzakere ettikleri işçi sınıfının değil, egemen elitlerin kar ve zarar hesabıdır!

Çünkü bu müzakereler ile istihdam, sağlık, eğitim, sosyal hizmetler, barınma haklarımız ve gerçek demokrasi temin edilemeyecektir, tıpkı bugün de Kuzey ve Güney’deki kapitalist, neo-liberal hükümetler tarafından temin edilmediği gibi.

Buna paralel olarak da milliyetçi sermaye her türlü anlaşmayı sabote etme amacıyla bugüne kadar umursamadıkları işçi çıkarlarını işaret eden popülist bir retorik kullanarak adeta pusuya yatmaktadır. Bu bize bugünün liderlerinin çıkarları çatıştığı takdirde bu yolu izlemeyeceklerine dair hiçbir güvencenin olmadığını göstermektedir.

Bu nedenden dolayı, bu ortak eylem çağrısını yapan işçiler ve gençliğin ortak cephesi, kitlesel bir forma bürünmesi için şimdi her zamankinden daha elzemdir. Çalışan insanlar ve gençlik olarak biz barış ve gerçek çözüm adına kendimizi müzakere sürecine destek ile sınırlandırmamalı, aynı zamanda vizyonumuzu yansıtmaya başlamalıyız., Bu cephe adanın her köşesinde,  her köyünde, her mahallede, her işyerinde oluşmalıdır. Sermayenin değil, bizim ortak çıkarımız, işçinin ve gençliğin ortak çıkarı hakkında konuşmalıyız!

Bu cephe, her iki tarafta da birlikte mücadele edecek olan Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum işçilerinin ve gençliğinin ortak sesi olmalıdır;

  • Milliyetçiliğe ve faşizme karşı
  • Milliyet, din ve kökenine bakılmaksızın bütün toplum için düzgün iş imkânı
  • Herkes için sağlık, eğitim, barınma hakkı için
  • Kemer sıkma politikalarına, özelleştirmelere karşı ve Troyka ve Türkiye’ye borçların geri ödenmemesi için
  • IMF, Dünya Bankası, Avrupa Birliği, NATO gibi tüm yabancı/uluslararası kurumlardan gerçekten bağımsız olmak için
  • Tüm orduların adadan çekilmesi ve iki toplum arasında gerçek siyasal eşitlik sağlanması için
  • Ekonominin stratejik kesimlerinin ve doğal kaynakların çalışan insanların eliyle işçilerin ve toplumun kontrolünde ve idaresinde topluma geçmesi için
  • Böylelikle, düzgün bir yaşam sürebilmek için milliyetin hiçbir öneminin olmayacağı bir toplum inşa edebilmemiz için
  • Böylece, gönüllük esasına dayalı Avrupa ve Ortadoğu Sosyalist Federasyonu içerisinde Birleşik Sosyalist Federal Kıbrıs’ı inşa edebilmemiz için

Bu mücadeleye destek ver, kendi örgütünde, mahallelerde,  iş yerlerinde yaygınlaştır!

Örgütlenelim ve birlikte mücadele edelim!

One Trackback to “Çözümü ortak cephe, ortak eylem, gençlik ve Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum işçilerin dayanışması çözümü getirecektir!”

Σχολιάστε

Εισάγετε τα παρακάτω στοιχεία ή επιλέξτε ένα εικονίδιο για να συνδεθείτε:

Λογότυπο WordPress.com

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό WordPress.com. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Twitter

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Twitter. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Facebook

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Facebook. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Σύνδεση με %s

Ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για την εξάλειψη των ανεπιθύμητων σχολίων. Μάθετε πως επεξεργάζονται τα δεδομένα των σχολίων σας.

Αρέσει σε %d bloggers: