15 Νοέμβρη /15 Kasım: Παλεύουμε για ελεύθερη διακίνηση για όλους! / Özgür dolaşım hakkı engellenemez!

#breakthefearcy

Πέρυσι μαθητές μέλη του ΕΛΑΜ επιτέθηκαν σε αυτοκίνητο Τουρκοκύπριου κατά τη διάρκεια της πορείας καταδίκης του ψευδοκράτους. Από τότε έχουν καταγραφεί ακόμη 3 επιθέσεις σε αυτοκίνητα Τουρκοκυπρίων. 1

Geçtiğimiz yıl 15 Kasım’da Kıbrıslı Rum öğrencilerin KKTC’nin ilanını protesto ettikleri gösteri sırasında ELAM üyesi öğrenciler Kıbrıslı bir Türk’ün arabasına saldırmıştı. Bu tarihten itibaren 3 adet saldırının daha gerçekleştiği biliniyor.

56806418be9a1758547148dc499482c5

Yazının Türkçesi alttadır

Φέτος η κατάσταση είναι πιο ανησυχητική. Πέρα από τις πορείες που θα γίνουν από τα σχολεία προς το κέντρο της πόλης, το ΕΛΑΜ οργανώνει παγκύπρια πορεία στις 10.00πμ από τα γραφεία τους στη Μακαρίου μέχρι το κέντρο της πόλης. Η περίπτωση για μια ή και παραπάνω επιθέσεις σε τουρκοκύπριους ή και μετανάστες ειναι πολύ πιθανή.

Χρειαζόμαστε να είμαστε σε επιφυλακή όλοι μας! Να καταγράψουμε, με φωτογραφίες, βίντεο όποια επίθεση μπορεί να συμβεί, να καταθέσουμε ως μάρτυρες στις υποθέσεις, να βοηθήσουμε τους Τουρκοκύπριους να καταθέσουν τις υποθέσεις τους στην αστυνομία, να απαιτήσουμε την καταδίκη των θυτών.

Την κατάσταση την έχουμε γνωστοποιήσει και σε όσους Τουρκοκύπριους μπορούμε. Όχι για να αλλάξουν τα σχέδιά τους αν θέλουν να περάσουν στο νότο, αλλά για να είναι σε επιφυλακή, να κινηματογραφήσουν ή να φωτογραφίσουν κάθε πιθανή επίθεση και να καταθέσουν καταγγελίες αν κάτι συμβεί στην αστυνομία.

Έτσι μπορούμε να δείξουμε έμπρακτα την αλληλεγγύη μας στους Τουρκοκύπριους, και την θέλησή μας να ζήσουμε μαζί!

Εδώ και καιρό έχουμε ξεκινήσει ως ΝΕΔΑ μια εκστρατεία για την δημιουργία ενός δικτύου αλληλεγγύης σε όλους τους Τουρκοκύπριους που περνούν το οδόφραγμα και έχουν δεχτεί επιθέσεις.

Τα σχέδια των φασιστών να σταματήσουν τον κόσμο να περνά από το βορρά στο νότο και αντίστροφα δεν θα περάσει!

Διεκδικούμε τους δρόμους μας! Παλεύουμε για ελεύθερη διακίνηση για όλους! Απαιτούμε όλοι οι φασίστες που έχουν επιτεθεί σε Τουρκοκύπριους, μετανάστες ή αντιρατσιστές και αντιφασίστες κύπριους να καταδικαστούν!

Περισσότερες πληροφορίες για την εκστρατεία μπορείτε να δείτε εδώ

Αν τύχει και δεις κι εσύ κάτι, φωτογραφήσεις, τραβήξεις βίντεο, και θέλεις να βοηθήσεις, στείλε μας ένα email στο breakthefearcy@gmail.com, ή επικοινώνησε στο τηλ 99190164

1https://nedacy.wordpress.com/2016/11/11/1-xronos-fasistikes-epitheseis-se-tourkokyprious-diktio-allileggiis-gia-na-tis-stamatisoume/

****

Geçtiğimiz yıl 15 Kasım’da Kıbrıslı Rum öğrencilerin KKTC’nin ilanını protesto ettikleri gösteri sırasında ELAM üyesi öğrenciler Kıbrıslı bir Türk’ün arabasına saldırmıştı. Bu tarihten itibaren 3 adet saldırının daha gerçekleştiği biliniyor.

Bu yıl işler biraz daha yoğun olacak. Yalnızca öğrenciler okullarından şehir merkezine kadar eylemlerde bulunmayacak; ELAM da Kıbrıs’ın dört bir yanından gelen üyeleriyle saat 10.00’da Makariou’daki (APOEL taraftar kulübünün hemen altındaki) ofislerinden şehir merkezine kadar sürecek bir protesto düzenliyor.

Sizleri onların karşısına çıkmamak adına bilgilendirmiyoruz. Aksine, kimsenin planlarını değiştirmemesi gerektirdiğini düşünüyoruz. Ancak dikkatli ve bir şey olma ihtimaline karşı hazır olun. Size veya arkadaşlarınıza yönelen saldırıyı telefonunuz ile kaydedin, fotoğraf ve videolarını alın, polis karakoluna gitmek ve hadiseyi polis kayıtlarına geçirmek için bizimle iletişime geçin.

Şimdiye kadar saldırıya uğramış ve bundan sonra da uğrayacak olan bütün Kıbrıslı Türkler için bir destek iletişim ağı oluşturmak amacıyla bir kampanya başlattık. (kampanya hakkında daha fazla bilgi için bkz: https://nedacy.wordpress.com/2016/10/23/korkuyu-sindirecegiz-herkes-icin-dolasim-ozgurlugu-fasizme-gecit-yok/)

Faşistlerin kuzey-güney arası geçişleri durdurma planı tutmayacak!

Sokaklarımıza sahip çıkıyoruz! Herkesin özgürce dolaşımı uğruna mücadele ediyoruz! Bütün faşist saldırganların yargılanmasını talep ediyoruz!

Herhangi bir saldırı hakkında bilgi sahibiyseniz, hadisenin kayıtlara geçmesi hakkında yardıma ihtiyacınız varsa, kampanya hakkında yardım etmek isterseniz bizimle iletişime geçin!

Konu ile bilgilerinizi veya yardım taleplerinizi iletmek için; Türkçe, Rumca veya İngilizce olarak breakthefearcy@gmail.com adresinden veya 99190164 (İngilizce veya Rumca) ve 00905338650425 (Türkçe) numaraları üzerinden lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Σχολιάστε

Εισάγετε τα παρακάτω στοιχεία ή επιλέξτε ένα εικονίδιο για να συνδεθείτε:

Λογότυπο WordPress.com

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό WordPress.com. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Twitter

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Twitter. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Facebook

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Facebook. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Σύνδεση με %s

Ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για την εξάλειψη των ανεπιθύμητων σχολίων. Μάθετε πως επεξεργάζονται τα δεδομένα των σχολίων σας.

Αρέσει σε %d bloggers: