Türkiye savaş gemilerini hemen geri çek

Hasan Kanay, Ilknur Turkmen, Mete Girne

Block 12_550x300Bildiğniz gibi kıbrıs görüşmeleri 7 Ekimde kesildi.O günden beri nerdeyse kuzeydekitüm medya ve siyasi partiler. Anastasiades i suçlayarak onu görüşme masasına geri çağırdılar. Ayni zamanda Eroğlu da seneryolar üreterek Anastasiades’ in masadan kaçma sebebinin al var sürecine girilmesinden dolayı olduğunu ileri sürmektedir. Belkide  doğrudur. Hernekadarda KKTC hükümeti hiçbir sorumluluk almak isdemesede bu olayda mahsum değildirler.

 

Bunu söylerken Anastasides’ in doğru yaptığnı söylemiyoruz. Ama KKTC hükümeti ve parlamentodaki siyasi partilerin benzeri görülmemiş bir şekilde türkiyeye bu konuda destek vermelerida kabul edilemez.

Güneydeki kapitalist çevrelerin görüşmeleri kesmek için kullandığı mazaret türk savaş ve petrol arama gemilerinin kıbrıs cumhuriyetinin kara sularına gelmesidir. Bunu bizzat KKTC ve türkiye cumhuriyeti hükümetleri tarafından 20 Ekimde sismik araştırmalara başlayacaklarını açıklamalarına dayandırmaktadırlar. Vede yapmaya başladılar.

Türkiye bölgedeki çıkarlarını kaybetme ihtimalı olduğunu fak ettiği zaman bunu kaybetmemek için bölgeye savaş gemilerini yollayarak kriz ortamı yarattı. Bugün türkiyenin yaptıkları yeni bişey değildir.

companies-map

Bunun en iyi göstergesi 2011 de imzalanan ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına (TPAO) KKTC de sismik araştırma yetkisi veren antlaşmayı imzalamışdır. Ama buradaki en çarpıcı nokta 2011 de CTP ve TDP’ nin buna onay vermeyip bu deklerasyonu imzalamamalarıydı. Sbep olarakda bu antlaşmanın kıbırıs türkünü çıkarlarına olmadığını ayni zamanda çözüm sürecini olumsuz etkileyeceğini öne sürmüşlerdir. Ama her nasıl olduysa CTP bugün bunu uygulamaya koyan vede destekleyen parti pozisyonuna gelmiştir Kaldıki bununlada yetinmeyip dış işleri bakanı Nami tarafından bu izni türkiyeye onların verdiğini,türikiyeyi sismik araştırma yapması için KKTC nin çağırdığı açıklamasını yapmışdır.

kypros-aoz-tourkia-470_0

CTP koalisyon hükümetinin aldığı kararlar göç yasasını uygulamaya koyma devlet çalışanlarından kesintiler yapma özelleştirme gibi uygulamalar CTP’ nin vizyonunu değiştirerek kıbrıs türk işçi sınıfının çıkarlarını koruma yerine türkiye kapitalislerinin çıkarlarını korumaya başlamıştır.

Malesef CTP gibi solda olduklarını idda eden partilerin birçoğuda Anastasiadesi suçlamakla yetindi ve Anastasiadesi görüşme masasına çağırdı. Hiçbiride türkiyenin yaptığını eleştirmedi. BKP dışında hiçbir sol parti türkiye ve KKTC hükümetini eleştirmedi. Özelliklede parlementodaki siyasi partiler türkiyeye savaş ve araşdırma gemilerini geri çek demedi. Bunun yerine kolay yolu seçip Anastasiadesi suçladı. KKTC hükümeti AKP hükümetinin söylediklerini destekledi.

Buda bize gösteriyorki kıbrıs türklerinin tüm çalışanlarını kucaklayacak ve türkiyenin direktiflerine karşı dimdik ayakta duracak, türkiyenin yanında değil kıbrısta çalışan kesmin yanında olacak kıbrısın birleşmesi için savaş verecek, kapitalistlerin ve uluslararası şirketlerin değilde çalışanların çıkarları için savaş verecek bir partiye ihtiyacı var.

Şu anda ihtiyacımız olan parti ayakta durup aşağıdakileri söyleye bilmeli.

  • Türkiye savaş gemilerini hemen geri çek
  • 2011de türkiyedeki, Türk Petrolleri Anonim Ortaklığıyla yapılan antlaşmanın hemen iptalini isteyecek
  • Türkiye ile yapılan tüm protokolları ve dayatma paketleri red edecek
  • Göç yasalarını ve bizi göçe zorlayan paketleri kabuletmeyecek
  • Türkiyeye kıbrısdan çık diyebilecek – barış içinde yaşayabilir adaleti bir çösüm.

Görüşmelerin ne kadar kolayca kesildiğine bakacak olursak baştaki düzen partilernin temsil etikleri kapitalislerin çıkarlarına dokanıldığı anda görüşmeleri berhava edebilirler. Eğer kıbrıs sorununu halletmek isdeselerdi bunu çok yıllar önce yapabilirlerdi, ama tam tersini yaptılar. Her birkaç senede bir liderlerden biri o veya bu sebepten dolayı durdurdu . Sonra tekrar başladı ve şimdide aynisi oluyor. Buda gösteriyor ki antlaşmaya niyetleri yok.

Gayet açıktırki bu hükümet ve cumhurbaşkanı bizi temsil etmiyor.

Biz kıbrıslı türklerin başka bir görüşme sürecine vede başka bir sisteme ihtiyacımız var.

Kıbrıs türk solu ve sendikaları güneydeki solla ve sendikalarla işbirliği yapıp beraber çalışmaları gerkir. Yeni bir oluşuma gidip kıbrıs sorununa çözüm bulup başka bir sisteme geçmeliyiz.

Kıbrıslı türklerle kıbrıslı rumlar nasıl bir çözüm istediklerini konuşup tartışmaya başlamalıdırlar .

Garantörsüz siyasi eşitliğe dayalı karşılıklı saygı içinde yeni bir Kıbrıs yaratmak için çaba harcamalıyız.

Bulunacak çözümün kapitalistler ve uluslararası şirketlerin çıkarına değil , kıbrıslı çalşan kesmin çıkarına olması gerkir.

Kıbrısın doğal zenginlikleri Kıbrıslı çalışanlar aittir.

Advertisements

Σχολιάστε

Εισάγετε τα παρακάτω στοιχεία ή επιλέξτε ένα εικονίδιο για να συνδεθείτε:

Λογότυπο WordPress.com

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό WordPress.com. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Google+

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Google+. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Twitter

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Twitter. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Facebook

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Facebook. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

w

Σύνδεση με %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Αρέσει σε %d bloggers: